(16 reviews)
Article number: 923558
In stock
Delivery: 2-3 business days
Compatible with
incl. VAT
Overview
✔ 2x High-quality, fast-charging 7.2V - 7.4V, 1600mAh NP-FM500H rechargeable digital camera batteries designed specifically as replacement A7 II, A77 II, A99 batteries .
Replacement NP-FM500H battery pack:
100% compatible replacement batteries for your Sony NP-FM500H original battery
High 1600mAh capacity - 7.2V - 7.4V
Cell type: Lithium
Smart LED display camera charger:
High speed, fast charging for up to two camera batteries
LED display showing charging status and if a battery is defective
USB charger - fits all USB-C and Micro-USB charging cables and adapters
USB input: Micro-USB and USB-C (5V - 2A max)
Charge output:
x1 battery: 700mA
x2 batteries: 500mA per battery
Charge speeds:
1x 1000mAh battery ~ 1h 45min / 2x ~ 2h 30min
1x 2000mAh battery ~ 3h 30min / 2x ~ 5h
1x 3000mAh battery ~ 5h 15min / 2x ~ 7h 30min
3 Year Guarantee
Technical details
Article number: 923558
Weight: 154 g
Voltage: 7.4V