1ICP62/34/48 1S1P Battery for CTMS Eurodetector 1000mAh Battery Replacement
(0 reviews)
Article number: 922476
In stock
Delivery: 2-3 business days
Compatible with
incl. VAT
1x Battery 1000mAh
1x Battery 1000mAh
2x Battery 1000mAh
2x Battery 1000mAh
Overview
When it comes to replacement CTMS batteries, you need a name you can trust – and subtel delivers!
Device not holding its charge anymore? Original battery wearing out? Or maybe you’re looking for a spare, additional battery backup? This 1000mAh 7.2V - 7.4V battery pack will keep your electronic devices running longer and at optimal performance.
Long runtime, full compatibility: CTMS Eurodetector battery with 1000mAh high capacity
100% compatible replacement – Replaces your original CTMS 1ICP62/34/48 1S1P battery
Long battery life, high capacity – 7.2V - 7.4V high conductivity battery, 1000mAh high capacity
No capacity loss – thanks to modern Lithium cells without memory effect technology
Fewer charging breaks – less time spent waiting for your device to charge
Long-lasting, consistent performance – high-quality Lithium cells for up to 1000 charging cycles
Suitable for – sub-zero and high temperatures - particularly weather and temperature resistant
Replacement 1ICP62/34/48 1S1P Battery for your CTMS Eurodetector devices
Brand: subtel Replacement Battery
Capacity: 1000mAh
Voltage: 7.2V - 7.4V
Cell Technology: Lithium
Dimensions: 51.20 x 34.00 x 13.00mm
Alternative for / Replaces: Original 1ICP62/34/48 1S1P battery
3-Year Guarantee
Technical details
Article number: 922476
Weight: 47 g
Length: 51.2 mm
Width: 34 mm
Height: 13 mm
Voltage: 7.4V