2x Battery for Nikon D850 D750 D7500 D810 D800 D7100 D7000 D610 D600 D800E EN-EL15 MH-25 2000mAh + Dual Charger from CELLONIC
In stock
Delivery: 2-3 business daysCompatible with
Shipping: 2.95 €
Overview
100% compatible replacement for Nikon batteries
Specifically designed to fit your device. See the full compatibilities list.Guaranteed 2000mAh capacity
Unlike many competitors, our battery capacities are true, real and guaranteed. This Lithium Ion battery is 2000mAh and offers long runtimes with fewer charging breaks - exactly as advertised.High-performance 7V EN-EL15 battery
Our long-life replacement batteries deliver consistently high performance that matches or exceeds that of your original battery - all for a high number of charging cycles.Superior quality and safety standards
Battery specialists since 2004, all our replacement batteries undergo strict, rigorous testing to fully comply with the highest EU standards and beyond - that’s why they come with a 3-year guarantee.The sustainable choice
Replace the battery, not your device. It’s the smarter, cheaper, eco-friendlier choice, saving you money while cutting your environmental footprint through recycling.
Choose CELLONIC and never compromise on quality. Order now!
Technical details
| Article number: | 935007 |
|---|---|
| Weight: | 258 g |
| Length: | 45 mm |
| Width: | 32 mm |
| Height: | 18 mm |
| Voltage: | 7V |
| Technology: | Lithium Ion |
| Capacity: | 2000mAh |
| EAN: | 4063714194850 |
| Manufacturer Product Number: | 935007 |
Reviews
Das Produkt wurde sehr schnell und sicher verpackt zugesendet.
Bei Bedarf immer wieder gerne Kunde, uneingeschränkt zu empfehlen.
Das Produkt wurde sehr schnell und sicher verpackt zugesendet.
Bei Bedarf immer wieder gerne Kunde, uneingeschränkt zu empfehlen.
Product safety
Manufacturer / EU Responsible person
| Manufacturer | subtel GmbH |
|---|---|
| Address | Mainzer Str. 3, Berlin, 10247, Germany |
| info@subtel.fi | |
| Safety data sheet | download |