Battery for Barnes & Noble BNRV510, Nook Glowlight Plus 2015 Kobo Aura, H2O PocketBook 631 Touch HD PR-285083 (1500mAh, 3.7V) from subtel
In stock
Delivery: 2-3 business daysCompatible with
Shipping: 2.95 €
Overview
100% compatible replacement for Barnes & Noble batteries
Specifically designed to fit your tablet. See the full compatibilities list.Guaranteed 1500mAh capacity
Unlike many competitors, our tablet battery capacities are true, real and guaranteed. This Lithium-Polymer battery is 1500mAh and offers long runtimes with fewer charging breaks - exactly as advertised.High-performance 3.7V PR-285083 battery
Our long-life replacement tablet batteries deliver consistently high performance that matches or exceeds that of your original battery - all for a high number of charging cycles.Superior quality and safety standards
Battery specialists since 2004, all our replacement batteries for tablets undergo strict, rigorous testing to fully comply with the highest EU standards and beyond - that’s why they come with a 3-year guarantee.The sustainable choice
Replace the battery, not your device. It’s the smarter, cheaper, eco-friendlier choice, saving you money while cutting your environmental footprint through recycling.Choose subtel and never compromise on quality. Order now!
Technical details
| Article number: | 924915 |
|---|---|
| Weight: | 39 g |
| Length: | 84.15 mm |
| Width: | 49.5 mm |
| Height: | 2.7 mm |
| Voltage: | 3.7V |
| Technology: | Lithium-Polymer |
| Capacity: | 1500mAh |
| EAN: | 4250843443199 |
Compatibility
Reviews
Connecting it was plug and play. Kobo can last a few years again.
Aansluiten was plug and play. Kobo kan weer een aantal jaren mee.
Product safety
Manufacturer / EU Responsible person
| Manufacturer | subtel GmbH |
|---|---|
| Address | Mainzer Str. 3, Berlin, 10247, Germany |
| info@subtel.fi | |
| Safety data sheet | download |