3x BA 150,BA 151,BA152 Battery for Sennheiser RS 400, RI 50, HDR 60, HDR 4, RR 820, HDR 65, HDR 40 60mAh Headphone / Headset Battery Replacement
In stock
Delivery: 2-3 business daysCompatible with
Shipping: 2.95 €
Overview
Whether you’re working, gaming or listening to music, this replacement Sennheiser Audioport A200 battery for Sennheiser headphones will keep you online and charged for longer.
This CELLONIC NiMH high-performance, rechargeable Bluetooth headset battery is the perfect Sennheiser wireless headphone battery replacement, giving you long-term, reliable use – with longer breaks between charges.Specifically designed for use as a BA 150,BA 151,BA152 replacement wireless gaming headset / call centre headset battery, with 100% compatibility for Audioport A200 earphones and more.
Long runtime, full compatibility: Sennheiser Audioport A200 battery with 60mAh high capacity
✔ 100% compatible replacement – Replaces your original Sennheiser BA 150,BA 151,BA152 battery✔ Long battery life, high capacity – 2.4V high conductivity headphone battery, 60mAh high capacity
✔ No capacity loss – thanks to modern NiMH technology with a reduced memory effect technology
✔ Fewer charging breaks – less time spent waiting for your headphones to charge
Proven quality, certified safety: Sennheiser BA 150,BA 151,BA152 replacement batteries for up to 1000 charging cycles
✔ Long-lasting, consistent performance – high-quality NiMH cells for up to 1000 charging cycles✔ Certified safety – CE & ROHS certified, Grade A battery with short-circuit, overheating and overvoltage protection
✔ Suitable for – sub-zero and high temperatures - particularly weather and temperature resistant
✔ Thorough, comprehensive testing – each battery cell is tested to ensure all safety requirements are met and that it holds and maintains the correct capacity - all before installation
Replacement BA 150,BA 151,BA152 battery for your Sennheiser Audioport A200 earphones
Brand: CELLONIC Headset Replacement Battery
Capacity: 60mAh
Voltage: 2.4V
Cell Technology: NiMH
Alternative for / Replaces: Original BA 150,BA 151,BA152 battery
★ 3-Year Guarantee ★
As an international specialist retailer since 2004, we know what matters when it comes to high-quality replacement headphone, headset & earbud batteries. That's why our replacement Sennheiser batteries come with a 36-month guarantee!
Technical details
| Article number: | 923528 |
|---|---|
| Weight: | 42 g |
| Length: | 34 mm |
| Width: | 21 mm |
| Height: | 42 mm |
| Voltage: | 2.4V |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 60mAh |
| EAN: | 4250843466440 |
Reviews
Product safety
Manufacturer / EU Responsible person
| Manufacturer | subtel GmbH |
|---|---|
| Address | Mainzer Str. 3, Berlin, 10247, Germany |
| info@subtel.fi | |
| Safety data sheet | download |